Pompa ciepła to jedno z rozwiązań, które kojarzy się zazwyczaj z nowoczesnymi budynkami, nastawionymi na jak największą samowystarczalność. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że urządzenie może zostać zamontowane również w starszych budynkach, powstałych kilka, a nawet kilkanaście lat wstecz. Czy jednak wtedy przynosi takie same korzyści? Postanowiliśmy wyjaśnić, kiedy konkretnie opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła, a także czy odpowiedzieć na najpopularniejsze pytanie: czy urządzenie będzie działać wraz ze starą instalacją. Dowiedz się już dziś!
Teoretycznie każdy dom można skutecznie ogrzewać dzięki pompie ciepła. Jednak niektóre budynki wymagają ku temu odpowiedniego przygotowania, by pompa ciepła była w stanie funkcjonować prawidłowo, a rachunki stały się znacznie niższe. Mimo tego, że pompa ciepła to wysoce wydajne, a przy tym naprawdę skuteczne rozwiązanie, w przypadku starego domu powinno się mieć na uwadze ewentualny problem słabej termoizolacji, a także konstrukcji instalacji grzewczej złożonej z grzejników. Współcześnie w budownictwie wykorzystuje się znacznie wydajniejsze metody ogrzewania, a pompy ciepła najlepiej pracują z technologią niskotemperaturową. Nie oznacza to jednak, że nie da się zamontować pompy ciepła w starszym domu i mieć z tego korzyści. Po prostu trzeba się nieco bardziej postarać. Realizacja wymaga wszczęcia odpowiednich działań, które powinny obejmować między innymi wykonanie prawidłowej termoizolacji. Jak obniżyć straty ciepła w budynku? Najpierw należy dokładnie przeanalizować obecną konstrukcję układu grzewczego. Sprawdzenie wydajności energetycznej budynku jest w stanie pozwolić bowiem na prawidłowe zaplanowanie prac, które pomogą poprawić sprawność całego systemu grzewczego, które dotyczą między innymi: docieplenia elewacji, wymiany drzwi i okien, modernizacji istniejącej instalacji. Chociaż prace te nie są tanie, inwestycja jest w stanie się zwrócić – zwłaszcza w postaci niższych rachunków. Dopiero gdy system grzewczy będzie sprawny, a izolacja cieplna nie będzie w jakiś sposób zaburzona przez uszkodzenia, wtedy można myśleć na temat montażu pompy ciepła, w czym chętnie pomożemy.
Dobór pompy ciepła powinien opierać się na dokładnym obliczeniu zapotrzebowania na ciepło. Audytor ma za zadanie dokonać pomiarów i obliczeń w taki sposób, by jak najlepiej dobrać odpowiedni typ pompy ciepła, wraz z niezbędnymi komponentami. Jeżeli mimo swoich lat budynek jest dobrze zaizolowany, a straty ciepła niskie, zastosowanie pompy ciepła jest uzasadnione ekonomicznie. Nie ma przeszkód ku temu, by pompa ciepła współpracowała również z tradycyjnymi grzejnikami, chociaż wtedy jej efektywność będzie niższa niż przy współpracy z jakimkolwiek innym ogrzewaniem. Zaznaczamy, że nie musisz wykonywać modernizacji ogrzewania budynku od razu. Możesz zrobić to po kolei, najpierw obniżając straty ciepła, następnie wymieniając kocioł na pompę ciepła, po czym wymienić grzejniki wysokotemperaturowe na instalację niskotemperaturową. Nie do końca wiesz, od czego zacząć w swoim przypadku? Skontaktuj się z nami, a razem znajdziemy rozwiązanie.