Największa pompa ciepła w Polsce powstaje we Wrocławiu!

Świat OZE rozwija się niezwykle dynamicznie, nowe pomysły i inwestycje zalewają świat. Powstają coraz lepsze, większe, bardziej innowacyjne projekty, które w bardzo dużym stopniu przyczyniają się do poprawy kondycji środowiska. Zobaczcie, na co stać świat OZE! Oto nowa inwestycja, której realizacji będziemy wnikliwie się przyglądać.

We Wrocławiu zainstalowana zostanie największa pompa ciepła w Polsce. Warta kilkadziesiąt milionów złotych inwestycja pozwoli wykonać potężny krok w kierunku odejścia tamtejszego ciepłownictwa od węgla.

Zielona przyszłość

System ciepłowniczy we Wrocławiu w 100% oparty jest na spalaniu węgla. W obliczu ogólnoświatowego trendu, który zakłada możliwie szybką dekarbonizację poszczególnych gałęzi gospodarki.  Dlatego też we Wrocławiu zostanie zamontowana największa systemowa pompa ciepła w Polsce.

Jak poinformowała spółka Fortum, która będzie realizować inwestycję, Wrompa, tak nazywa się pompa, która stanie we Wrocławiu, będzie odzyskiwać ciepło odpadowe ze ścieków miejskich. Dzięki temu produkcja ciepła będzie ekologiczna i korzystniejsza finansowo, niż miałoby to miejsce w przypadku klasycznej pompy, gdzie dolnym źródłem byłby grunt lub na przykład woda z rzeki, jak ma to miejsce w Mannheim.

Rozpoczęta została inwestycja w największą systemową pompę ciepła w Polsce. Nowe źródło zasili sieć ciepłowniczą we Wrocławiu. To duży krok w kierunku zazieleniania ciepła dla miasta. Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW wraz z konieczną infrastrukturą towarzyszącą, co daje możliwość na pozyskiwanie zdrowego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia.

Wrompa to pierwsze odnawialne źródło, które zostanie wykorzystane we wrocławskim systemie ciepłowniczym.

Pompa ciepła o mocy 12,5 MW zaspokoi ok. 5 proc. zapotrzebowania klientów sieciowych na ciepło.

– Zwiększająca się liczba mieszkańców przyłączających się do ciepła sieciowego jest skutecznym sposobem walki ze smogiem, a każde ekologiczne źródło ciepła w sieci sprawia, że wrocławski system ciepłowniczy staje się jeszcze bardziej Eko.

Mocno dopingujemy i trzymamy kciuki za realizację projektu. Oby takich inwestycji powstawało coraz więcej- nie tylko we wrocławskiej przestrzeni- ale w całej Polsce!

Wrocławska pompa ciepła powstanie na obiekcie przepompowni ścieków Port Południe. Połączona będzie z systemem ciepłowniczym Fortum przez sieć mierzącej 1000km i średnicy 0,5m. Wcielanie inwestycji w życie rozpocznie się w styczniu 2023, w marcu rozpoczną się prace budowlane. Uruchomienie pompy nastąpi w kwietniu 2024r !
Pompa zostanie wybudowana dzięki dofinansowaniu z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (18 mln złotych) i funduszu miasta (3 mln złotych).