Ogrzewanie domu powinno być zarówno wydajne, jak i oszczędne pod względem kosztów. Znane nam do tej pory sposoby na dostarczanie ciepła do budynku, takie jak piec na drewno, węgiel, koks lub gaz nie tylko zwiększają koszty eksploatacji budynku, lecz również skutecznie zanieczyszczają powietrze. Nowoczesne rozwiązanie w postaci pomp ciepła bazuje na odnawialnych źródłach energii, nie emitując przy tym spalin. Rosnące zainteresowanie związane z używaniem pomp ciepła sprawiło, że postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytanie: czy pompa ciepła się opłaca?
Rosnące zagrożenia spowodowane w dużej mierze zanieczyszczeniami środowiska stanowią jeden z najistotniejszych aspektów, wobec których ludzie decydują się na zakup pomp ciepła. Kolejny plus stanowi fakt, że odpowiedni dobór pompy ciepła czyni urządzenie niemalże bezobsługowym. Właściciel oszczędza więc nie tylko pieniądze związane z energią elektryczną, lecz również czas, który inaczej poświęcałby na rozpalenie w piecu i pilnowanie ognia. Przy pompie ciepła nie trzeba martwić się o czynności takie jak ładowanie opału czy czyszczenie zasmolonego piecyka. Ponadto, montaż pomp ciepła jest bardzo prosty i można wykonać go niemal w każdym budynku – urządzenia mogą pracować w jakimkolwiek pomieszczeniu gospodarczym, dlatego też nie ma potrzeby budowy czy wydzielania osobnych pomieszczeń, takich jak chociażby kotłownia. Takie urządzenia są w pełni bezpieczne, gdyż nie stwarzają ryzyka wybuchu. Decydując się na zakup pompy ciepła, nie trzeba martwić się o budowę zbiornika na paliwo, gdyż ta instalacja tego nie wymaga. Wśród zalet nie mogło zabraknąć również energooszczędności, zwłaszcza że urządzenie wytwarza niski pobór energii elektrycznej. Poprawnie dobrana i zamontowana pompa ciepła pozwoli Ci na redukcję ogrzewania, jednocześnie zwiększając budżet domowy. Jednak, jak każde urządzenie, również pompy ciepła mogą mieć swoje minusy. Jednym z powodów, który odstrasza potencjalnych nabywców od zakupu pompy ciepła do swojego domu, jest przede wszystkim początkowa cena instalacji. Chociaż zwraca się ona podczas użytkowania pompy, niektórzy rezygnują już na starcie, błędnie uważając inwestycję na nierentowną. Warto poświęcić też uwagę na hałaśliwość niektórych urządzeń, zwłaszcza takich jak powietrzne pompy ciepła – dla niektórych może być on po prostu uciążliwy. Wszystko jest jednak wysoce zależne od doboru pompy, na którą zdecyduje się postawić nabywca. Dlatego tak ważne jest poradzenie się eksperta, czy opłaca się założyć pompę ciepła. W Nasz Prąd zajmujemy się kompleksowym doradztwem w zakresie doboru i montażu tego typu urządzeń, oferując wysokogatunkowe pompy ciepła od sprawdzonych marek. Niezawodne produkty o wysokich parametrach są w stanie zapewnić użytkownikom pożądany komfort, tym samym znacznie zmniejszając dotychczasowe kwoty przeznaczane na opłaty grzewcze.
W związku z faktem, że pompy ciepła są coraz częściej wybieraną metodą ogrzewania budynków mieszalnych, właściciele starszych budynków zastanawiają się nad tym, czy opłaca się zamontować pompę ciepła w starym domu. Teoretycznie nie ma większych technicznych przeszkód, które mogłyby uniemożliwić zamontowanie pompy ciepła w starym budynku mieszkalnym. Tego typu instalacje są wykonywane i mogą służyć jako efektywna metoda ogrzewania domu, jednak należy pamiętać o tym, że w przypadku starszych budynków bardzo ważne jest zachowanie przez specjalistę indywidualnego podejścia do projektu całego systemu grzewczego. O wydajności pompy ciepła decyduje wiele szczegółów, których niedopilnowanie może skutkować brakiem efektywności działania pomp ciepła. Podstawą jest wcześniejsze wprowadzenie termomodernizacji budynku, by w największym stopniu ograniczyć utraty ciepła. Firma Nasz Prąd wspiera swoich Klientów na każdym etapie realizacji projektu. Wciąż zastanawiasz się, czy pompa ciepła się opłaca? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo, abyśmy mogli rozwiać Twoje wątpliwości!