Dopłaty dla gospodarstw ekologicznych – o jakich kwotach mowa?

Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na jakość oraz pochodzenie kupowanej żywności. Większość z nich jest skłonna zapłacić więcej za produkt o udokumentowanym pochodzeniu, prosto z ekologicznych upraw. To właśnie produkty pochodzące z tak zwanych „gospodarstw ekologicznych” cieszą się ogromną popularnością i są chętniej wybierane przez osoby, które na co dzień odwiedzają markety w poszukiwaniu jakościowych towarów. Idea gospodarstwa ekologicznego opiera się na łączeniu metod, które uchodzą za najkorzystniejsze dla środowiska oraz klimatu. Takie założenie realizowane jest poprzez stosowanie ściśle określonych norm, które dotyczą między innymi dobrostanu zwierząt oraz wytwarzania płodów rolnych przy zachowaniu różnorodności biologicznej i zasad ochrony zasobów naturalnych. Rolnictwo ekologiczne dynamicznie się rozwija, a na gospodarzy chcących przestawić się na ekologiczną produkcję rolną czeka szereg dotacji. Już dziś poznaj więcej szczegółów na temat dopłat dla gospodarstw ekologicznych.

Dofinansowanie dla gospodarstw ekologicznych – kwoty, warunki, terminy

Aby móc ubiegać się o dopłaty, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim gospodarstwo powinno być objęte nadzorem odpowiedniej jednostki, która zajmuje się kontrolą oraz certyfikacją rolnictwa ekologicznego. Kolejnym formalnym warunkiem jest posiadanie gospodarstwa rolnego o powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha na terytorium RP. Ponadto, gospodarstwo powinno specjalizować się w prowadzeniu produkcji ekologicznej oraz uprawie gatunków roślin określonych ściśle w przepisach krajowych. Plusem jest, że na dofinansowania mogą liczyć nie tylko gospodarze, którzy już uzyskali certyfikat świadczący o prowadzeniu rolnictwa ekologicznego, lecz także rolnicy w trakcie procesu certyfikacji, którzy wdrażają ekologiczne rozwiązania. Wysokość dopłat jest natomiast ściśle uzależniona od kosztów poniesionych w związku z przekształcaniem gospodarstwa na ekologiczne oraz potencjalnie utraconych przez to dochodów.

W Polsce aktualnie prowadzonych jest ponad 20 tysięcy gospodarstw ekologicznych. Liczba ta stale rośnie. Większość podmiotów to gospodarstwa, które działają na niewielką skalę i w których przeważa zwłaszcza produkcja roślinna, jednak w ostatnich latach obserwujemy zwiększony udział hodowli zwierząt. Według unijnej strategi „Od pola do stołu”, zakłada się, że do około 2030 roku powierzchnia upraw ekologicznych na terenie UE powinna przekroczyć 30% powierzchni gruntów rolnych, natomiast Krajowy Plan Strategiczny przewiduje, że takie uprawy zajmą około 7% obszaru Polski. W efekcie rolnicy mogą liczyć na szereg dopłat do między innymi instalacji fotowoltaicznej, które są w stanie sięgnąć nawet 25 tysięcy złotych. Już dziś dowiedz się, o jakie dotacje możesz postarać się wraz z firmą Nasz Prąd S.A.

W Nasz Prąd pomagamy rolnikom w pozyskaniu dotacji na inwestycje w odnawialne źródła energii!

Czy wiedziałeś, że jako rolnik możesz otrzymać ogromne wsparcie finansowe od Państwa? Wystarczy, że podejmiesz się współpracy z Nasz Prąd S.A. Specjaliści z naszej firmy pomagają w uzyskaniu dotacji takich jak między innymi: Ulga Termo, Zielona Energia, Agroenergia, Ulga Dla Rolników czy Energia Dla Wsi. Już dziś odwiedź zakładkę Dotacje i dowiedz się więcej na temat specyfiki poszczególnych form wsparcia. Prowadzenie gospodarstwa ekologicznego może zapewnić Ci naprawdę wiele korzyści, wśród których wymienić można przewagę konkurencyjną oraz szansę na naliczanie większych marż w porównaniu do towarów z gospodarstw konwencjonalnych, gdzie stawia się przede wszystkim na ilość oraz szybkość produkcji. Aby jednak zebrać owoce prowadzenia gospodarstwa w duchu eko, należy zrobić pierwszy krok w stronę certyfikacji, a także postarać się o niezbędne dotacje. W Nasz Prąd możemy Ci w tym pomóc. Skontaktuj się z nami już dziś, by w niedalekiej przyszłości zebrać plon ze swoich działań!