W ciągu ostatnich kilku lat można zaobserwować dynamiczny wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w polskich systemie elektroenergetycznym – zwłaszcza fotowoltaiki. Coraz częściej możemy również usłyszeć o tym, że magazyn energii stanowi niezbędny element tego typu instalacji. Pozwala na odciążenie sieci, podnosząc opłacalność fotowoltaiki i chroniąc przed przerwami w dostawie energii. Wszystko to powoduje dynamiczny wzrost zainteresowania obecnych oraz przyszłych właścicieli fotowoltaiki przydomowymi magazynami energii. Wielu z nich wciąż zastanawia się, czym tak właściwie jest i czemu służy magazyn energii. Postanowiliśmy przybliżyć ten temat, łącząc go z tematem, w którym specjalizuje się firma Nasz Prąd – z fotowoltaiką i pompami ciepła.
Magazyn energii to szczególne urządzenie, które – jak wskazuje sama jego nazwa – służy do przechowywania energii. W kontekście OZE, umożliwia ono przechowywanie prądu wtedy, kiedy produkcja energii elektrycznej przez instalację odnawialnych źródeł energii przeważa nad jej zużyciem. Działanie urządzenia można porównać do funkcjonowania power-banków; zbiera ono nadwyżki prądu wyprodukowanego przez instalację fotowoltaiczną, pozwalając sięgnąć po niego później. Magazyny energii chronią więc przed wysyłaniem nadmiarowych kilowatów do sieci, a sam właściciel unika kilkudziesięcioprocentowych strat. Tego typu urządzenia mogą być wielokrotnie użytkowane, jednak mają one swoją maksymalną żywotność, która uzależniona jest od elementów takich jak obudowa elektrod czy skład elektrolitu służącego do przechowywania energii. Ogromną rolę odgrywa również sposób użytkowania magazynu przez właściciela. W czasach, gdy dążymy do zbudowania neutralnie klimatycznego miksu energetycznego, magazyny energii uchodzą za niezbędny element wspomagający ten proces. Odnawialne źródła energii, mimo wielu zalet, są jednak niestabilne – zależą od zmiennej natury energii słonecznej lub wiatru. W momencie gdy przestaje świecić słońce, instalacje przestają produkować prąd. Gdy zaś przestaje wiać wiatr, jednocześnie zatrzymują się turbiny wiatrowe. Magazyny energii pozwalają na większą kontrolę tych nieodnawialnych źródeł, stanowiąc swoisty złoty środek szczytu produkcji ze szczytami zapotrzebowania na energię elektryczną. Magazyn energii pozwala osiągnąć jeszcze większą niezależność, a co za tym idzie, zupełnie pozbyć się obaw o kolejne podwyżki cen prądu z sieci. Ponadto, właściciel ma możliwość samodzielnego spożytkowania wytworzonego prądu, bez konieczności wysyłania go do sieci. Daje to większą pewność zachowania dostępu do prądu, jeżeli doszłoby do problemów z jego dostawami z sieci, o ile wcześniej instalacja została dostosowana do pracy w warunkach off-grid.
Magazyn energii może również współgrać z pompą ciepła. Sprawia, że jest ona bardziej skuteczna i elastyczna, dostarczając ciepło do budynku w momencie największego zapotrzebowania. To innowacyjne rozwiązanie przyczynia się do zwiększenia wydajności oraz efektywności niemalże całego systemu grzewczego, tym samym pomagając w optymalizacji zużycia energii i redukcji kosztów operacyjnych, przekładając się na oszczędności inwestora. Ważne jest jednak to, by właściwie dobrać magazyn ciepła, gdyż wpływa on na efektywność i wydajność całego systemu grzewczego z pompą ciepła. Eksperci z firmy Nasz Prąd służą kompleksową pomocą w zakresie doradztwa na tematy takie jak fotowoltaika oraz zastosowanie pomp ciepła. Chętnie dzielimy się wiedzą, oferując zarówno montaż, jak i serwis systemów OZE. W dzisiejszych czasach dobrze jest zachować niezależność – podpowiemy Ci, jak tego dokonać w kontekście domowej energetyki.