Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić i postaw na fotowoltaikę.
Już dziś umów się z doradcą na bezpłatne zebranie pomiarów!
Pompa ciepła to nowoczesne i ekologiczne urządzenie, które ogrzeje Twój dom!
Pompy ciepła z każdym rokiem zyskują na popularności
I nic dziwnego – coraz bardziej odchodzimy od energetyki opartej na węglu. Z jednej strony dlatego, że tych surowców zaczyna brakować i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to jedyna przyszłość. A z drugiej dlatego, że paliwa kopalniane nie są obojętne dla środowiska i naszego zdrowia. Plan Unii Europejskiej w kontekście dekarbonizacji zakłada, że cały kontynent stanie się neutralny dla naszego klimatu do roku 2050.
Szacuje się, że za kilkanaście lat pompa ciepła i fotowoltaika znajdą się w każdym domu. Dostępne analizy wskazują, że do 2030 roku liczba pomp ciepła wzrośnie globalnie 10-krotnie, a w ciągu najbliższych 20 lat trafi do 334 milionów domów.
Ogromną rolę odegra tu Polska, bo 87% węgla w gospodarstwach domowych Unii Europejskiej spala się obecnie właśnie w naszym kraju. Co więcej, spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie – aż 36 znajduje się w Polsce!
Dlatego też rynek pomp ciepła będzie rozwijał się w Polsce szczególnie.
Pompy ciepła na rynku
Już w 2020 roku zanotowaliśmy w naszym kraju po raz pierwszy większą sprzedaż pomp ciepła niż kotłów węglowych i wzrosła ona o 100% w stosunku do pomp ciepła sprzedanych w 2019 roku. W tym samym roku Polska była piątym największym rynkiem pomp ciepła w Europie, a teraz wyprzedzają nas tylko Wielka Brytania i Niemcy.
Rynek rozwija się dynamicznie i strategia Komisji Europejskiej zakłada, że do 2030 roku udział pomp ciepła w budownictwie indywidualnym osiągnie poziom 40%. Scenariusz dla Polski przewiduje, że w domach rodzinnych zainstalujemy do tego czasu około 1,09 mln pomp ciepła. Nieco bardziej optymistyczny wariant zakłada, że może to być nawet dwa razy tyle! Obecnie już 310 000 pomp ciepła znajduje swoje zastosowanie w naszym kraju, a 128 000 z tych urządzeń pełni rolę głównego źródła energii.
Warto pamiętać również o tym, że Unia Europejska zatwierdziła wyższy cel redukcji emisji spalin w UE do 2030 r, który zakłada ograniczenie emisji o 55 %. W związku z tym, coraz więcej gmin zachęca do wymiany pieca węglowego na inne formy ogrzewania. Niezastosowanie się do powyższej polityki wiązać się będzie z sankcjami. Już dziś właściciele domów mają obowiązek zgłosić, czym ogrzewają swoje pomieszczenia. Osoby korzystające z kotłów starej generacji otrzymali zalecenie wymiany formy ogrzewania na nowszą. W przypadku niezastosowania się do wytycznych i dalszego silnego zanieczyszczania powietrza – posypią się kary pieniężne!
Nowoczesne źródła ogrzewania to przyszłość
Do swojej pracy pompa ciepła wykorzystuje energię zgromadzoną w ziemi, powietrzu lub wodzie. Dzięki temu gwarantuje skuteczne ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń, wentylację oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Do prawidłowego działania niezbędny będzie dostęp do energii elektrycznej – jeżeli zatem chcesz obniżyć swoje rachunki, warto czerpać energie elektryczną z paneli fotowoltaicznych, które wytwarzają darmowy i przyjazny dla środowiska prąd. Na połączeniu tych dwóch urządzeń korzysta nie tylko natura, ale również Twój portfel. To jednak nie wszystko! Pompa ciepła pozwala też zwiększyć bieżącą konsumpcję energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu optymalizujesz cały proces i zyskujesz niezależność energetyczną.
To jest doskonały moment, żeby dołączyć do grona naszych klientów, którzy cieszą się już oszczędnością i wydajnością pomp ciepła.
LG THERMA V
W Therma V Split jednostki wewnętrzna i zewnętrzna są odseparowane. Te dwa komponenty połączone są czynnikiem chłodniczym. Elementy po stronie wodnej takie jak płytowy wymiennik ciepła, naczynie wzbiorcze czy pompa wody znajdują się w jednostce wewnętrznej. Ponadto, wszystkie przewody wodne związane z ogrzewaniem znajdują się wewnątrz budynku dzięki czemu ryzyko zamarznięcia wody jest zminimalizowane w odniesieniu do warunków zewnętrznych.
LG w swoich pompach ciepła zawierają technologie:
Sterowanie bezprzewodowe
Aplikacja LG ThinQ umożliwia użytkownikom zdalne monitorowanie i sterowanie pompami ciepła LG, dzięki czemu możliwe jest ustawienie temperatury i regulacja w dowolnym miejscu i czasie.
Automatyczny tryb pracy sezonowej
W tym trybie pracy temperatura wody zasilającej będzie automatycznie się zmieniać względem zmian temperatury zewnętrznej. Typ pracy sezonowej można zastosować zarówno do trybu grzania, jak i chłodzenia, zmniejszając koszty eksploatacji o około 15%.
Monitorowanie obiegu wodnego
Za pomocą sterownika można monitorować nie tylko temperaturę obiegu wody, ale także natężenie przepływu i ciśnienie. Informacje te są przydatne nie tylko dla instalatora podczas instalacji, ale także pomagają okresowo czyścić filtr siatkowy.
R1 Compressor
Pierwsza na świecie hybrydowa sprężarka spiralna z bezpośrednim przeniesieniem napędu. Wykorzystując najlepsze elementy sprężarek spiralnych i rotacyjnych, sprężarka R1 zapewnia znakomitą wydajność i efektywność oraz pozwala na ich wyraźną poprawę w zakresie pracy.
Komunikacja Modbus
Biorąc pod uwagę jednostki w równoległej instalacji, należy zastanowić się jak nimi sterować. Pompy ciepła można podłączyć bezpośrednio do systemu sterowania innego producenta za pomocą protokołu Modbus, bez bramki Modbus RTU i płytki PI485.
Stan Energetyczny
Praca systemu THERMA V jest automatycznie sterowana sygnałami stanu odbieranymi z zakładów energetycznych. Funkcja ta może być dostosowana do taryf dla pomp ciepła działających w inteligentnych sieciach Smart Grid w poszczególnych krajach.
Fujitsu Atlantic
Moduł zewnętrzny składa się z wentylatora, sprężarki, parownika oraz zaworu rozprężnego. Cały moduł izolowany jest akustycznie oraz termicznie. Automatyka sterująca jego pracą (VPAM) umożliwia płynną pracę sprężarki z wykorzystaniem 10-stopniowego systemu modulacji mocy. Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom technicznym zewnętrzny moduł charakteryzuje bardzo cicha praca, generująca hałas na poziomie około 41 dB (model 5 kW , 6 kW ). Moduł wewnętrzny składa się ze zbiornika buforowego, we wnętrzu którego znajduje się opatentowany wymiennik grzewczy z wbudowana grzałką 3 kW z możliwością zwiększenia mocy do 6 kW. Zaawansowany programator panelu sterowania umożliwia zarządzanie wieloma obiegami grzewczymi oraz parametrami pracy urządzenia.
Najważniejsze zalety pomp Fujitsu:
Solidność
Solidna koncepcja hydrauliczna dzięki opatentowanemu współosiowemu wymiennikowi ciepła.
Interfejs
Intuicyjny i przyjazdy dla użytkownika interfejs
NAVISTEM 400S
Możliwość zdalnej obsługi za pośrednictwem aplikacji COZYTOUCH dzięki systemowi sterowania NAVISTEM 400S
VPAM
Regulacja VPAM umożliwia modulację mocy sprężarki